معرفی آسانسور

آسانسور وسیله حمل و نقل عمودی است که با سیستم تعلیق و تعادل نیروی محرکه عمل جابه جایی انجام می دهد. برای معرفی آسانسور و آشنایی بیشتر با این وسیله باید گفت که بشر در قرن های گذشته از بالابر استفاده کرده است. اما پایه گذار علمی و طراح آن به شکل امروزی دانشمند و ریاضی دان بزرگ اتوود است. وی با ساختن ماشین اتوود که عبارت بود از دو وزنه که با یک نخ به یکدیگر مربوط می شدند و روی قرقره ها بالا و پایین می رفتند، توانست طرح ابتدایی یک آسانسوررا ارائه دهد.

اولین آسانسوری که برای انتقال مسافر طراحی و استفاده شد در سال 1743 میلادی در فرانسه ودر قصر شاه لوئیس پانزدهم بود.این وسیله فقط یک طبقه حرکت می کرد که در آن زمان به نام “صندلی پرنده” شناخته شد. این آسانسور در بیرون قصر قرار گرفته بود و به بالکن قصر شاه دسترسی داشت. مکانیزم آن شامل وزنه و چرخ قرقره هایی بود که توسط تعدادی از افراد با دستور شاه به سمت بالا و پایین حرکت می کرد.

آغاز تحول در صنعت آسانسور

در سال 1850 میلادی آسانسورهای هیدرولیک و بخار به دنیا معرفی شدند و سال 1852 اوج تحول در تاریخ این صنعت بود.اولین اختراع جهانی آسانسور توسط اوتیس انجام شد. نصب و بهره برداری از اولین آسانسور حمل مسافر سال 1857 میلادی در نیویورک انجام شد.پس از مرگ اتیس در سال 1861 میلادی، پسرانش چارلز و نورتن کار پدر را ادامه داده و در سال 1867 میلادی، شرکت برادران اتیس را پایه گذاری نمودند.در سال 1873 میلادی، بیش از 2000 آسانسور اتیس در ساختمان ها، هتل ها و فروشگاه ها در سرتاسر آمریکا مورد بهره برداری قرار گرفت.در حال حاضر 1.7 میلیون آسانسور، ساخت شرکت اتیس در بیش از200 کشور دنیا در حال سرویس دهی به مسافرین می باشد.

منبع:کتاب مبانی آسانسور

5 1 رای
Article Rating
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x